ZAMANLAYICILARI KULLANMA (TIMER)

Forumlar ZAMANLAYICILARI KULLANMA (TIMER)

 • Bu konu boş.
 • Post
  BAYPM
  Moderatör

  OutSystems uygulamanızda eşzamansız mantığı yürütmek için Zamanlayıcıları kullanabilirsiniz. Bu, önceden belirlenmiş bir zamanda e-posta göndermek gibi toplu görevleri yürütmek veya bir uygulamayı konuşlandırıldıktan sonra yapılandırmak için mantığı yürütmek için kullanışlıdır.

  Zamanlayıcılar Nasıl Kullanılır?

  Zamanlayıcılar OutSystems Zamanlayıcı Hizmeti tarafından yönetilir. Bu hizmet, çalışmaya hazır Zamanlayıcıları kontrol eder ve eylemlerini yürütür. Geçerli zaman Timer çalışma zamanı özelliği NextRun’dan büyük veya ona eşit olduğunda bir Timer çalışmaya hazırdır.

  Zamanlayıcılar genellikle çalıştırılması biraz zaman alan ve işlemci yoğun olan eylemleri başlattığından, OutSystems Zamanlayıcı Hizmeti aynı anda yalnızca sabit sayıda Zamanlayıcıyı çalıştırır. Varsayılan olarak ön uç sunucu başına aynı anda yalnızca üç Zamanlayıcı çalışabilir.

  Kendi kendine yönetilen kurulumlar için, varsayılan Zamanlayıcı sayısı OutSystems Yapılandırma Aracı kullanılarak özelleştirilebilir.

  Üçten fazla Zamanlayıcının aynı anda çalışması planlandığında, daha yüksek önceliğe sahip Zamanlayıcılar ilk önce çalıştırılır.

  Zamanlayıcı eylemi başarıyla sona erdiğinde, Zamanlayıcının NextRun özelliği, çalışması gereken bir sonraki sefere güncellenir. Bu süre Timer’ın Schedule özelliğine göre hesaplanır.

  Bir Timer yürütülmezse, işlenmeyen bir özel durum oluşursa veya eylem zaman aşımına uğrarsa Timer’ın NextRun özelliği güncellenmez. Bu, OutSystems Zamanlayıcı Hizmetinin çalışmaya hazır zamanlayıcıları kontrol ettiği bir sonraki seferde zamanlayıcının yürütme için seçileceği anlamına gelir.

  Zamanlayıcıların doğru çalışması için ortamın veri tabanının, denetleyicisinin ve tüm ön uç sunucuların aynı saat diliminde olduğundan ve sistem saatlerinin senkronize olduğundan emin olun.

  Zamanlayıcılar Zaman Aşımı

  Zamanlayıcının zaman aşımı varsayılan olarak 20 dakikaya ayarlanmıştır, ancak zamanlayıcının Dakika cinsinden Zaman Aşımı özelliğini ayarlayarak bunu değiştirebilirsiniz.

  Bir Zamanlayıcıyla ilişkili eylem önceden tanımlanmış bir süre içinde bitmezse eylem iptal edilir ve Zamanlayıcı durdurulur. Bu bir hata olarak kabul edilir ve bu nedenle Zamanlayıcı, Servis Merkezi’nin Ortam Yapılandırma alanında ayarladığınız yeniden deneme sayısı kadar yeniden yürütülür (varsayılan olarak 3 yeniden denemeye ayarlıdır).

  Zamanlayıcılardaki Oturumlar

  Zamanlayıcılar ve İşlem Etkinlikleri gibi eşzamansız mantık ayrı bir oturumda çalışır. Bir zamanlayıcı veya süreç etkinliğiyle ilişkili bir eylem yürütülürken tüm oturum değişkenleri varsayılan değerleriyle başlayacaktır.

  Zamanlayıcıları İzleme

  OutSystems, Zamanlayıcıların bilgilerini günlüğe kaydeder, böylece onların geçmiş yürütmelerini ve ne zaman çalıştırılacaklarını görebilirsiniz. Bu işlemler Servis Merkezinde yapılabilir.

  Zamanlayıcıların günlüklerini ve bilgilerini yalnızca ilgili modüller üzerinde izinleriniz varsa görüntüleyebilirsiniz. LifeTime’da uygulama için en azından Liste güvenlik düzeyine sahip olmanız gerekir.

  Zamanlayıcının geçmiş etkinliğini kontrol etmek için (örneğin yürütülmesi sırasında herhangi bir hata olup olmadığı), aşağıdaki şekilde ilerleyin:

  1-Servis Merkezine gidin.

  2-İzleme sekmesinde Zamanlayıcılar’a tıklayın.

  3-İstediğiniz Zamanlayıcıyı bulmak için filtreleri kullanın.

 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.