OUTSYSTEMS MOBİL UYGULAMALARDA LOCAL STORAGE ÖZELLİĞİ

Forumlar OUTSYSTEMS MOBİL UYGULAMALARDA LOCAL STORAGE ÖZELLİĞİ

 • Post
  BAYPM
  Moderatör

  OutSystems uygulamarında database üzerinden veri çekmemizi gerektiren durumlarla sık sık karşılaşırız. OutSystems’ta geliştirdiğimiz mobil uygulamalar içinde bu geçerli fakat bazı durumlarda offline olarak da kullanıcının erişebilmesini istediğimiz bölümler olabilir. OutSystems, yerel depolama desteği ile uygulama geliştiricilerinin kullanıcıların cihazlarına veri kaydetmelerine, bu verileri okumalarına ve güncellemelerine olanak tanır. Bu, çevrimdışı çalışma için önemli bir özelliktir ve kullanıcıların internete bağlı olmadıklarında bile uygulamanızı kullanmalarını sağlar. Bu özellik uygulamanızın daha hızlı ve kullanıcı dostu olmasını sağlar. Yerel olarak depolanan veriler kullanıcının cihazında bulunur. Peki bu özelliği nasıl kullanıyoruz?

  Yerel depolamayı kullanabilmek için local bir entity oluşturmalıyız. Bunları “Service Studio” içerisinde uygulamamızı açtığımız zaman Data sekmesi altında Local Storage isimli bir klasör sayesinde yapacağız. Bu entityler Database entitylerine çok benzer çalışmaktadırlar.

  İki farklı şekilde Local Storage entitysi oluşturabiliriz. İlk yöntem yeni bir entity oluşturmak. Bunu Local Storage klasörüne sağ tıklayarak veya Local Storage klasörü seçili durumdayken Ctrl + N kısayollarını kullanarak yapabiliriz.

  Local Storage’de oluşturulan entityler Databasede olduğu gibi Create, Update, Delete… işlemlerinin hepsini yapabilirler.

  Bir diğer Local Storage Entity oluşturma yöntemi databasede var olan bir entity’yi kullanmaktır. Bunu yapabilmek için Local Storage klasörüne sağ tıklıyoruz ve Add Entity from Database seçeneğini seçiyoruz.

  Açılan ekran üzerisinden eklemek istediğimiz entity’yi seçiyoruz.

  Sonrasında açılan ekrandan seçtiğimiz Entity içerisindeki hangi attributeleri ekleyeceğimizi seçiyoruz. Burada localde kaydetmeye ihtiyacımız olan değişkenleri kaydetmeliyiz. Tüm attributeleri seçtiğiniz zaman sağ kısımda bir uyarı göreceksiniz.

  Seçimi bitirip Add botuna bastıktan sonra Outsystems bizim için Local Storages altında seçtiğimiz Entity nin isminin başında Local olan bir Local Storage Entity oluşturacaktır.

  Oluşturduğunuz actionlar içerisinde Create, Update, Delete methodlarını kullanarak bu local databaseye veri ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Bir ekrana veri çekmek için site normal bir databaseden farklı olarak ekrana sağ tıkladığınızda Fetch Data From Database yerine Fetch Data from Local Storage seçeğini seçeceğiz.

  Verilerimizi ekranda gösterebilmek için uygulanabilecek bir diğer yol ise ekrana eklemek istediğiniz entity’yi data tabından seçip sürüklemek.

1 yanıt görüntüleniyor (toplam 1)
 • Replies
  BAYPM
  Moderatör
  +
  Up
  0
  ::

1 yanıt görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.